KURUMSAL BAKIM ANLAŞMASI

Home Hizmetlerimiz KURUMSAL BAKIM ANLAŞMASI

İşletmeler için, bilgisayar ve yan ürünlerinden kaynaklanan en ufak bir sorun hem iş kaybına hem de kurumun ticari olarak zarar görmesine sebep olmaktadır. İşletmeler bu zararların önüne geçebilmek için servis departmanı kurmakta yada teknik kadro istihdam etmektedirler.

fikir alışverişi
planlama ve bütçe

Fakat artan servis ihtiyaçları ve bilgi birikimi yüksek olan çalışanların firma içerisindeki maliyetin yüksek ve bunlara sadece problem durumunda ihtiyaç olması gibi çeşitli sebeplerden dolayı kadrolu çalışan küçük ve orta ölçekli firmalar için zaruri değildir. Doğaldır ki Firma ihtiyaçları ve çözümler firma büyüklükleri veya çalışan sayıları ile doğru orantılı gelişmekte ve isteklerde farklılık göstermektedir.

Retro Bilgisayar kurumsal bakım anlaşmaları ile tüm bilgi işlem maliyetlerini, servis ihtiyaçlarını, teknik kadro giderlerini anlaşma kapsamına alırken, büyük ölçekli firmalar için genellikle var olan belli teknik bir idari kadronun yanına kendi servis bünyesinden, kadro ihtiyacını alt yüklenici olarak firmalara uyarlamayı tercih etmektedir. Bu şekilde firma için hayati önem taşıyan geniş alan ağı, sunucu, switch vb. sorun olduğunda firmanın çalışmasını tamamen veya kısmen durdurabilecek problemlere karşı firmaları hazır tutmaktadır.

teknolojik çöplük

Kurumsal Bakım anlaşması süresince teknolojik danışmanlık, yerinde servis desteği, ayda bir kez bilgisayar sistemleri/donanımı ve çevre birimleri periyodik koruyucu bakımı, envanter takibi, verilerin yedeklenmesi, kablolu ve kablosuz ağ yapısı kontrolü, yedek parça desteği. sunucu, Microsoft Windows işletim sistemleri, Office uygulamaları, ticari ve sektörel programların kurulum, eğitim ve desteğinin sağlanması. Periyodik bakımlar dışında oluşabilecek anlık donanımsal veya yazılımsal sorunlar için en kısa sürede müdahale ve çözüm hizmetleri standart bakım anlaşması kapsamındadır.

Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmanın en büyük avantajı sorun ve arızaların önüne geçmek, para ve zamandan tasarruf sağlarken 365 gün 24 saat resmi tatiller dahil desteğe ulaşım sağlamaktır.

The relationship between time and money
Kurumsal bakım anlaşmasına başlarken öncelikle bir ön görüşme ile talepler belirlenir, sonrasında işletme bilgisayarları ve sistemi analiz yapılır ve yapılabilecek hizmetler hakkında bir sunum yapılır. Takip eden süreçte bir sözleşme hazırlanır, onaylanması durumunda, firmanın büyüklüğüne göre bir ekip, işletme bilgisayarlarında toplu bir çalışma gerçekleştirir, eksikler belirlenir, yedekler alınır, ilk bakım yapılır, firmanın teknik yapısı, eksikler, geliştirmeler hakkında bir rapor hazırlanarak şirket yönetimine sunulur, bu tarihten itibaren de her türlü sorunda hızlı ve yerinde destek sağlanır.

Kurumsal Bakım anlaşmasının amacı arızaların giderilmesi değil, sistemin durmaksızın çalışmasını sağlayarak, olası işgücü kaybını önlemektir. Kurumsal bakım anlaşmasıyla Donanımlarınızı koruma altına alacak ve yapılacak periyodik bakımlar ile mevcut donanım ve alt yapınızı daha uzun süre kullanabileceksiniz.